- Archív aktivít
- HRAVÁ FYZIKA
- Hviezdoslavov Kubín a iné liter. súťaže
- Regionálna výchova
- Naše úspechy
- Zápis detí do ZŠ
- Netradičné vyučovanie
- Prírod. súťaže a olympiády
- UNICEF a Deň narcisov
- Záložka do knihy spája školy
- Zdravý životný štýl
- Športové aktivity
- TESTOVANIE 5 a 9
- Vianočná akadémia a burza
- Environmentálna výchova
- Projekt Viem, čo zjem
- Čitateľská gramotnosť
- Multikultúrna výchova
Čitateľská gramotnosť
V stredu 28. 9. navštívili žiaci piateho ročníka pobočku Krajskej knižnice v Žiline. Knižnica v Trnovom nie je veľká rozlohou, ale obsahom je veľmi bohatá. To sa piatakom najviac páčilo.
Na začiatku exkurzie ich srdečne privítala pani knihovníčka Anna Kováčová. Porozprávala im o spôsobe požičiavania kníh, ukázala im jednotlivé oddelenia, vyzdvihla niektoré zaujímavé tituly kníh. Žiaci sa doslova „rozpŕchli“ k jednotlivým poličkám a začali si prezerať knižky. Niektorí šikovní čitatelia stihli prečítať zopár kapitol. Iní si vybavovali čitateľské preukazy. Stali sa tak členmi Krajskej knižnice – pobočky v Trnovom. A veru ich bolo neúrekom! Pri odchode z knižnice si všetci uvedomili, že „knihy sú prameňom múdrosti a múdrosť je bránou do života.“ Táto krátka exkurzia motivovala mnohých piatakov k čítaniu literatúry, a preto bola veľmi prospešná.
Vo štvrtok, 1.2. 2018, zažili žiaci z 2. A Deň dobrodružstva s líškou a vlkom, počas ktorého si mohli cibriť čítanie s porozumením. V tento deň aktivít na podporu čitateľskej gramotnosti si zahrali divadielko o líške a vlkovi z bájky, prečítali navzájom pútavý príbeh s poučením, dotvorili vlastný záver bájky, zmajstrovali zvieracie masky a spoločný triedny projekt. Nezabudli si pre radosť zaspievať pieseň Prosil líšku vĺčik. Na záver si čítali úryvky z obľúbených kníh.
Prezentácia Cvičenia SJL 9. roč.- Prezentacia_Dievca.ppt
Dňa 22. marca žiaci 3.A navštívili Krajskú knižnicu v Žiline. Pani knihovníčka ich previedla "Osmijankovou literárnou záhradou". Žiaci sa zábavnou formou zoznámili s tvorbou pani spisovateľky Kristy Bendovej. Tvorili príslovia v "literárnom jazierku", v rozprávkovom strome našli knižky, ktoré pani spisovateľka napísala. Čakal na nich samozrejme aj Osmijanko a veľké klbko vlny Guľko-Bombuľko. V knižnici sa deťom veľmi páčilo a už sa tešia na ďalšie stretnutia a tvorivé čítania.
Do galérie Tretiaci a Osmijanko boli pridané fotografie.
V rámci celoslovenského projektu Týždeň slovenských knižníc sa aj naši ôsmaci a deviataci zúčastnili na exkurzii s názvom Poklady ukryté v knihách. Zorganizovali ju p. učiteľky Petríková a Ďurkovská.
Najskôr sa zastavili v Dome J. C. Hronského v Martine. Žiaci sa oboznámili so životom a rozsiahlym dielom J. C. Hronského. Spoznali ho nielen ako spisovateľa, správcu Matice slovenskej, ale aj ako vynikajúceho maliara, keramikára, architekta, vitrážistu. Žiakom sa páčil spôsob prezentácie jeho literárneho diela – formou nadrozmerných kníh, kde boli skryté najvýznamnejšie životné medzníky J. C. Hronského.
Potom sa žiaci presunuli do Slovenskej národnej knižnice. Oboznámili sa s ponúkanými službami SNK, formou prezentácií sa dozvedeli veľa informácií o zdigitalizovaných dokumentoch. Pracovníčky SNK nám predstavili Online katalóg, spôsob objednávania kníh.
Prezreli si priestory SNK, vypočuli si prednášku Poklady ukryté v knihách. Pani Cabadajová informovala žiakov o najstarších knihách, ktoré sú súčasťou zbierky SNK: Veršované desatoro, Acta a závery Žilinskej synody, Fragmenty stredovekých kódexov, Kronika Jána z Turca. Mnohé cenné knihy držali žiaci v ruke.
Dozvedeli sa aj nové pojmy – rešerš, inkunabula, fragmenty, kódexy, faksimile atď. V prezentácii Remeslo a kniha si rozšírili vedomosti o reštaurácii historických kníh, ktoré boli ručne prepisované a obrázky v nich boli ručne maľované. Workshop o knihách bol na vysokej úrovni vďaka vynikajúcemu výkladu p. Cabadajovej.
Na záver exkurzie sa žiaci presunuli na Národný cintorín v Martine , kde navštívili miesta odpočinku známych slovenských dejateľov. Veríme, že informácie, ktoré získali žiaci počas exkurzie, budú pre nich užitočné a prospešné v ich ďalšom vzdelávaní.
Do galérie Exkurzia Poklady ukryté v knihách boli pridané fotografie.