- Archív aktivít
- HRAVÁ FYZIKA
- Hviezdoslavov Kubín a iné liter. súťaže
- Regionálna výchova
- Naše úspechy
- Zápis detí do ZŠ
- Netradičné vyučovanie
- Prírod. súťaže a olympiády
- UNICEF a Deň narcisov
- Záložka do knihy spája školy
- Zdravý životný štýl
- Športové aktivity
- TESTOVANIE 5 a 9
- Vianočná akadémia a burza
- Environmentálna výchova
- Projekt Viem, čo zjem
- Čitateľská gramotnosť
- Multikultúrna výchova
Regionálna výchova
Príspevky a správy z predmetu REGIONÁLNA VÝCHOVA a VLASTENECKÁ VÝCHOVA
Dňa 21. mája 2019 zorganizovala p. učiteľka Petríková a p. uč. Malíková exkurziu Po stopách najväčších Slovákov. Prvou zastávkou bola Kúria Mórica Beňovského vo Vrbovom pri Piešťanoch.
Žiaci VI., VII., VIII. a IX. ročníka sa dozvedeli mnohé informácie o životných peripetiach grófa Mórica Beňovského. Pán lektor im predstavil Beňovského ako cestovateľa, dobrodruha, spisovateľa, vojaka , ale predovšetkým ako kráľa Madagaskaru. Bol to významný Slovák, ktorý sa stretol s francúzskym kráľom Ľudovítom XV. , americkým prezidentom Georgom Washingtonom, Máriou Teréziou, Benjaminom Franklinom. Žiakom sa páčila aj veľká zemeguľa s postavou M. Beňovského v parku na nádvorí kúrie a šikmá veža, ktorá je naklonená o 90 cm. Potom sa všetci účastníci exkurzie presunuli do Pezinku, do chránenej dielne Renáty Hermysovej. Tu absolvovali prehliadku procesom výroby od hliny až po konečný výrobok s odborným výkladom. Svoju tvorivosť a kreativitu dokázali na hrnčiarskom kruhu. Vykrútili si jednoduché šálky, džbánky, tanieriky. Prezreli si džbánkareň, retušovňu, maliareň. Videli glazovanie a maľovanie modranskej keramiky. V malom obchodíku si mohli zakúpiť originálne výrobky modranskej keramiky. Našou poslednou zastávkou bolo Múzeum Ľudovíta Štúra a Pamätná izba. Žiaci si opäť vypočuli zaujímavý výklad o jeho živote a diele. Pani lektorka zdôraznila jeho veľký prínos pri tvorbe spisovného jazyka. Predstavila Ľ. Štúra ako Muža skutkov, ako spisovateľa, politika, veľkého vlastenca, národovca v boji s uhorskou nadvládou. Žiakov zaujali rôzne ľúbostné príbehy Ľ. Štúra s Máriou Pospíšilovou a Adelkou Ostrolúckou. Mohli sa aj zahrať zábavné pexeso, v ktorom pospájali do dvojíc najväčších Slovákov. V Pamätnej izbe sa dozvedeli o smutnom konci jeho života. Všetkým účastníkom sa exkurzia páčila. Tešili sa z pekného počasia, z príjemne stráveného dňa na Záhorí. Rozšírili si svoje poznatky z dejín spisovného jazyka, obohatili si svoje vedomosti z literárnej výchovy. Dokázali svoju hrdosť na najväčších Slovákov, na našu spisovnú slovenčinu, na celý slovenský národ. „My chytili sme sa do služby ducha, a preto muséme prejsť cestu života tŕnistú.“ Ľudovít Štúr
.......................
Bryndza- slovenské zlato
Žiaci 8. ročníka si na hodine literárnej výchovy pripomenuli význam bryndze pre človeka. Najskôr si prečítali úryvok zo Zvolenskej stolice od Mateja Bela, v ktorom sa dozvedeli základné informácie o bryndzi ako o bielom zlate. Potom predniesla krátky referát Vaneska Kuchariková. V ňom porozprávala o pôvode bryndze, o procese výroby bryndze. Ukázala aj druhy bryndze : liptovská, letná, zimná. S bryndzou sa stretli naši predkovia už v 15.stor. príchodom Valachov. V 18. stor. vznikali bryndziarske manufaktúry v Detve a v Zvolenskej Slatine. O tom, že bryndza je pochúťka a lieči , sa mohli presvedčiť žiaci malým občerstvením. Vaneska Kuchariková spolu s p. učiteľkou Petríkovou pripravili bryndzovú nátierku z pasterizovanej a nepasterizovanej bryndze. Žiakom veľmi chutila. Potom sa prostredníctvom prezentácie dozvedeli o zdraviu prospešných účinkoch bryndze, o jej probiotických vlastnostiach, o prevencii rakoviny, cievnych ochorení, zažívacích problémov, znižovaní krvného tlaku a znižovaní cholesterolu. Žiaci sa naučili veľa poznatkov o bryndzi a to zážitkovou formou. Presvedčte sa aj vy, že naša slovenská bryndza je zdravá pochúťka, ktorá lieči. Najmä teraz v máji, keď je najchutnejšia.
..................................
Do galérie M. Rastislav Štefánim 2019 boli pridané fotografie. Dňa 2. mája sa uskutočnila na našej ZŠ na hodinách SJL v ročníkoch 6.7. 8. 9. Spomienka na M. R. Štefánika. Mottom tejto spomienky bolo jeho celoživotné krédo:„Veriť, milovať, pracovať.“
Najskôr si Vaneska Kuchariková z 8. A pripravila rečnícky prejav na tému: Malý veľký muž. V ňom predstavila žiakom M. R. Štefánika ako všestrannú osobnosť, ako obyčajného človeka, ktorý mal túžbu, vieru a nádej. Pripomenula jeho diplomatické pôsobenie v rámci Európy a jeho veľký podiel na vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Zdôraznila jeho charizmu, obrovské odhodlanie, zdolávanie prekážok, jeho vlastenectvo. Na záver pripomenula, že M. R. Štefánik zostane pre mladú generáciu veľkým vzorom. Potom sa žiaci oboznámili s jeho detstvom. Pani učiteľka Petríková im prečítala úryvky z poviedok Jaroslava Rezníka Oči plné oblohy. Na záver sa žiaci zapojili do panelovej diskusie a spomienku na M. R. Štefánika ukončili krátkou prezentáciou o jeho živote. „Žil som krásny život. Prežíval som večnosť v sekundách.“ M. R. Štefánik Príspevok: Mgr. M. Petríková
.................................
V rámci mikroprojektu "Rozzvoňme pohraničie/ Rozdzwonmy pogranicze", spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja- Program Interreg V-A Polsko-Slovensko 2014-2020 (stavba novej zvonice vo farnosti Trnové), sa do podujatia "Spoločná výstava" zapojili deti zo školy v Rajczi a žiaci našej školy ( ročníky 4.-8.). Ocenenie získali tri výkresy našich žiačok: Monika Maslonková (8.A), Vanesa Kucháriková (8.A) a spoločné dielo troch žiačok zo 7.A - Veroniky Sládekovej, Miriamky Jurišovej a Karolíny Podhorcovej. Cenu architekta za grafiku zvoničky získal Adam Fusko zo 6.A triedy. Gratulujeme....
......................................
Dňa 6. marca 2018 bol v VI. A naozaj sviatočný. Šiestaci oslavovali sviatok knihy. Na „mušku“ si zobrali povesti zo žilinského regiónu, ktoré napísala známa slovenská spisovateľka a novinárka Zuzana Kuglerová.
Počas tohto workshopu žiaci prezentovali najznámejšie historické romány a povesti spomínanej autorky. Veľmi citlivo zreprodukovali povesti: Turkova stupaj, Kliatba kožušníkovej vdovy, Veľká kniha slovenských povestí, Staré povesti zo Žiliny a okolia.
Aký bol národ, ktorý dal nám Slovákom reč a meno? Z akých hĺbok minulosti prišiel a čo nám doniesol? Takéto otázky položila samotná autorka v spomínaných knihách. Žiaci sa pokúšali dať na tieto otázky odpoveď formou reprodukcie povestí. Súťažili o najlepšie prerozprávanú povesť Zuzany Kuglerovej. Niektorí použili osnovu, iní si pomáhali mapou mysle. Tí šikovnejší mali ústny prejav na vysokej úrovni. Využívali bohatstvo slovnej zásoby, mimojazykové prostriedky a spamäti reprodukovali povesť, ktorú si sami vybrali.
Žiaci, ktorí dodržali prísne pravidlá ústneho prejavu, boli ocenení diplomami a knižkami.
1. miesto Miriam Jurišová -Jaskyňa na bielom jednorožci
2. miesto Veronika Sládeková - Oriešok večnej krásy
3. miesto Karolína Podhorcová – Burianova veža
Na záver workshopu pani učiteľka zdôraznila žiakom známu vetu História –učiteľka života. Vyzvala žiakov, aby si vážili históriu svojho národa, aby ju nepochovali v prachu zabudnutia. Mali by byť na ňu aspoň tak hrdí ako Gréci či Rimania. Mgr. M. Petríková
.......................
Ako žlil naše staré mamy
Dňa 1. marca 2018 zorganizovala p. učiteľka Petríková v V. A triede páračky. Žiaci sa stretli spoločne so svojimi starými mamami, aby sa porozprávali o fašiangových zvykoch a zvykoch počas pôstneho obdobia v našom regióne. Priblížili sme si pochovávanie basy, ktorou končilo obdobie fašiangov. Babky si pospomínali na jedlá počas prísneho pôstu, ktorý začal Popolcovou stredou a trval 40 dní.
Pri páraní peria si žiaci uvedomili, akú plnohodnotnú prácu vykonávali ich staré mamy počas dlhých zimných večerov. Páranie im spočiatku nešlo od ruky, ale babky ich to s určitou dávkou trpezlivosti naučili. Staré mamy im zaspievali veselé pesničky a porozprávali im vtipné príbehy, spomenuli si na svoje dievčenské roky. Aj žiaci z V.A si priblížili život starých mám v minulosti čítaním úryvkov z knižky Rozprávky starých materí. Po skončení páračiek nesmel chýbať „oldomáš.“ Koláčiky, perníky, zemiakové a kapustové osúšky, slané tyčinky či teplý bylinkový čaj chutili každému. Potom sa žiaci pustili do veľkého upratovania. Z tohto krásneho stretnutia sa piataci presvedčili, že dlhé zimné večery neboli pre ich babky dlhé, lebo ich priateľské posedenia posvätila práca, z ktorej mali osoh. Páračky boli nádherným príkladom, ako si zachovať a ďalej utužovať regionálne zvyky počas fašiangov a pôstneho obdobia. Veríme, že tieto tradície si mladá generácia zachová a bude ich ďalej praktizovať vo svojich rodinách.
.....................
Fašiangové dobroty
Február 2018 bol veselý mesiac. Od nepamäti ho ľudia využívali na zábavy, ktoré sprevádzali tradičné zvyky. K nim patria fašiangy a fašiangové jedlá. Žiaci 6.ročníka sa vrátili na hodine SJL do spomienok a receptov svojich starých mám a pripravili si jednoduché tvarohové šišky. Kým dievčatá sa „zvŕtali“ pri sporáku a pripravovali cesto na šišky, chlapci zhromažďovali prostredníctvom IKT informácie o fašiangových zvykoch v našom regióne.
Dievčatá sa veľmi usilovali. Z pripraveného cesta povykrajovali malé kolieska, ktoré vyprážali na oleji a zdobili vynikajúcim slivkovým lekvárom. Chutné šišky si pochvaľovali nielen šiestaci, ale aj ich spolužiaci, p. učiteľky. Vo fašiangových a veľkonočných tradíciách by chceli pokračovať. Chcú „oprášiť“ recepty svojich starých mám a pripomínať si zvyky svojich predkov.
........................
Zvyky a tradície 2018
“Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. ”
Štvrtáci- chlapci-“Ondrejovia” oceľovali a dievčatá-“Lucky” vymetali kúty v triedach a vyháňali zo všetkých kútov zlo a choroby,aby boli všetci žiaci zdraví, šťastní,veselí....a dobre sa učili...
..............................
V rámci regionálnej výchovy navštívili 21. 9. naši piataci a niektorí šiestaci európsky skvost architektúry v Žiline – Rosenfeldov palác.
V tejto nádhernej budove obdivovali krásnu šťukatérsku výzdobu ineriéru, monumentálne hlavné schodisko s mramorovým zábradlím, pôvodne svietidlá, vitrážové sklá okien s kvetinovými motívmi. Prostredníctvom zaujímavého výkladu si vypočuli stručnú históriu mestského paláca, ktorý bol pomenovaný podľa majiteľa, žilinského bankára Ignáca Rosenfelda.
Žiaci navštívili všetky priestory, sály tohto paláca. Najviac sa im páčili mramorové stĺpy, ktoré pripomínali starovekú architektúru. Obdivovali aj stropy s krásnou secesnou štukovou výzdobou. Na záver si vyskúšali svoje vedomosti formou testu a krížovky. Najšikovnejší dostali za odmenu magnetky a pohľadnice. Návštevou tohto skvostu sa žiaci presvedčili, že história je naozaj učiteľkou života.
Návšteva Domu ovocinárov
V piatok 29. 9. 2017 navštívli v rámci regionálnej výchovy žiaci piateho ročníka Dom ovocinárov v Trnovom. Privítal ich pán Fusko, ktorý spravuje s pánom Podhorcom Dom ovocinárov. Porozprával im stručnú históriu Ovocinárskeho spolku v Trnovom, zmienil sa o ich aktivitách a činnostiach. Dozvedeli sa o starom lise na ovocie, ktorý má už úctyhodných 107 rokov. Za toto obdobie nebol výrazne poruchový a dodnes na ňom lisujú miestni ovocinári. Presvedčili sa o tom aj piataci na exkurzii. Pán Fusko im predviedol praktickú ukážku lisovania jabĺk. Najprv sa očistené a umyté jablká pomleli a potom pomletú zmes uložil pán Fusko do priehradok, ktoré boli prekryté textíliou. Priehradky tvorili aj niekoľko poschodí. Potom už stačilo niekoľko otáčok lisu a čistá jablková šťava tiekla cícerkom. Žiaci mohli na záver ochutnať zdravý jablkový mušt, bez prídavných látok, bez chemikálií. Chutil výborne. Potom sa žiaci poďakovali pánovi Fuskovi za sprievodné slovo a putovali do školy. Exkurzia bola poučná, pretože spomínané vedomosti o lisovaní ovocia žiaci využijú v praktickom živote.
Žilinské katakomby
Dňa 11. 4. a 19. 4. navštívili piataci a šiestaci počas hodín regionálnej výchovy Žilinské katakomby pod Kostolom sv. Pavla v Žiline . Päť pivníc meštiackych domov patrí medzi najstaršie zachované pamiatky na Mariánskom námestí.
Žiaci sa dozvedeli o histórii katakomb, o hroboch, v ktorých boli pochovaní mnísi v habitoch. Pán sprievodca ich informoval aj o sirotinci, ktorý tu bol zriadený v čase morovej epidémie. Zaujala ich aj legenda o Strašidelnej Agáte, ktorej pripisovali rôzne čary. V časoch II. svetovej vojny sa tu ukrývali židovské deti.
Žiaci usúdili, že tento priestor si zaslúži hĺbkový prieskum, ktorý môže odhaliť veľa z histórie tohto miesta, ale aj Žiliny ako takej.
Exkurzia sa žiakom páčila, pretože všetko bolo zahalené rúškom tajomnosti.
Knihy sú nemí učitelia
Aktivita sa uskutočnila v rámci ZŠ dňa 22.03.2016 počas hodiny regionálnej výchovy. Žiaci 6. ročníka navštívili s p. uč. Petríkovou Krajskú knižnicu v Žiline. Popis k akcii pripravila žiačka 6. ročníka Mária Martinčová.
Naša trieda navštívila počas hodín regionálnej výchovy dňa 22.3.2016 Krajskú knižnicu v Žiline na Bernolákovej ulici. Počas našej návštevy v knižnici v Žiline sme si v reprezentačnej miestnosti na 2.poschodí pozreli film. Z neho sme sa dozvedeli zaujímavé informácie z histórie knižnice, aké sú cesty k získavaniu informácií. Pani knihovníčka nás oboznámila s on-line katalógom, so službami knižnice, s rôznymi aktivitami pre deti a dospelých.
Predstavila nám súťaže pre deti, ktoré organizuje knižnica : Tvoríme vlastnú knihu – medzinárodná súťaž, Kniha Považia, Čarovná noc s Andersenom. Dozvedeli sme sa, že v knižnici sa konajú aj besedy s významnými spisovateľmi a osobnosťami nášho regiónu. Prezreli sme si aj Britské centrum, kde sa nachádzajú najmodernejšie učebné a študijné materiály z oblasti vyučovania anglického jazyka, materiály o Spojenom kráľovstve. Tu sa konajú rôzne diskusné kluby, workshopy, zaujímavé aktivity pre verejnosť, ktoré pripravuje priamo Britsh Council. Naša zvedavosť nepoznala hranice. Pani knihovníčka nás previedla všetkými oddeleniami knižnice. Nám sa najviac páčilo oddelenie detskej literatúry.
Tu sme si mohli vybrať akúkoľvek knižku rôzneho žánru, sadnúť si do pohodlného kresla a čítať. Bolo to veľmi zaujímavé a nápadité. Každý žáner detskej literatúry mal svoj piktogram. My sme si najviac vyberali žánre fantastickej literatúry. Na prízemí sme si mohli v knižnom bazáre zakúpiť opotrebované knižky za cenu 0,50 €. Potom sme si zobrali tlačivá na vyplnenie čitateľského preukazu. Viacerí z nás mali záujem stať sa členmi čitateľského klubu. Čo k tomu treba? V prvom rade treba mať chuť a záujem čítať, čítať s porozumením. Veď tak sa rozširuje nielen náš obzor, naša slovná zásoba, ale sa zlepšujú naše komunikačné schopnosti.
Naša exkurzia do knižnice sa síce skončila, ale kroky niektorých z nás tam budú putovať naďalej. Exkurzia nás presvedčila, že knihy sú naozaj základom poznania, učiteľmi vekov, vládcami kráľovstva ducha.
Spracovala: Mária Martinčová, VI.A
Fašiangy, Turíce 2016
Všetci ľudia sa radujú vo fašiangové časy
Každé ročné obdobie má svoje sviatočné dni, ktoré ľudí zbližuje. Je to čas zakáľačiek, hostín, svadieb, tancovačiek, plesov, hier, ale aj obradov spojených „vyprevádzaním“ zimy, „vítaním“ jari.
Fašiangy dávali príležitosť stretať sa . Najviac sa využívali dlhé zimné večery, v ktorých sa navštevovali susedy, príbuzní a priatelia.
O takéto stretnutia nebola núdza ani v Trnovom. Žiaci 5. ročníka si spolu s pani učiteľkou Petríkovou pripravili takéto stretnutie a zrealizovali ho počas hodín regionálnej hodiny. Pozvanie prijali mnohí starí rodičia, ale aj rodičia. Témou stretnutia boli fašiangové zvyky v Trnovom a páračky.
Vnúčatá privítali svoje staré mamy vo fašiangovo vyzdobenej triede. Aj samotní žiaci boli prezlečení za masky.
Najskôr prezentovali žiaci kultúrny program s názvom Fašiangy Turíce, Veľká noc ide. Pozostával z piesní, tancov, fašiangových zvykov, pranostík.
Starí rodičia sa vrátili vo svojich spomienkach do času veselosti, zábav, fašiangových sprievodov, do obdobia zakáľačiek. O zvedavé otázky nebolo núdza.
Staré mamy im porozprávali mnoho zaujímavého o pochovávaní basy, o typických fašiangových maskách v Trnovom, o výslužkách pre fašiangovníkoch. Pripomenuli im recept na trnovskú pochúťku – krúpnu babu, na ktorej si všetci zamaškrtili.
Chlapi v Trnovom si pochutnávali na huspenine. Gazdinky v Trnovom rady piekli zemiakové alebo kapustové osúšky, makové koláče, štrúdle, šišky, pampúšiky.
Mnohé z týchto pochúťok sa objavili na bohato prestretom stole počas tohto príjemného stretnutia.
V triede vládla príjemná atmosféra, počas ktorej si mnohé staré mamy zanôtili obľúbené trnovské pesničky. Do taktu všetkým zahral na heligónke Samko Repáň.
Piataci sa dozvedeli, ako trávili ich staré mamy dlhé zimné večery. Krátili si ich strihaním handričiek, tkaním pokrovcov, spriadaním vlny, pletením svetrov, papúč, rukavíc, vyšívaním obrúskov.
Boli zvedaví, ako sa pára perie. A staré mamy im ukázali presný postup párania peria. Rozdelili sa do štyroch skupín a spolu s nimi túto techniku hravo zvládli. Všetci boli šikovní, práca im išla od ruky a popritom si ešte aj od srdca zanôtili.
Žiaci sa presvedčili, že dlhé zimné večery neboli pre ich staré mamy dlhé, lebo ich priateľské posedenia posvätila práca, z ktorej mali osoh.
Vnúčatá sa v závere tohto krásneho podujatia poďakovali starým rodičom, že sa s nimi podelili o spomienky z detstva a priblížili im atmosféru fašiangov v Trnovom. Veria, že budú tieto fašiangové zvyky udržiavať aj vo svojich rodinách.
Želáme si , aby takýchto chvíľ bolo čoraz viac, aby sme častejšie vyčarili na našich tvárach radosť, potešenie a dobrú pohodu. Spracovala: Erika Gjablová, V. A
Všetci ľudia sa radujú vo fašiangové časy: akcia v rámci ZŠ. Žiaci 5. ročníka si spolu s pani učiteľkou Petríkovou pripravili a zrealizovali kultúrny program pod názvom Fašiangy, Turíce. Pozostával z piesní, tancov, fašiangových zvykov a pranostík, ktoré si pripravili piataci. Hrou na heligónku vystúpil Samuel Repáň, žiak 9. ročníka. Program sa uskutočnil 25.01.2016 v rámci hodiny regionálnej výchovy, na ktorú boli pozvaní aj rodičia a starí rodičia žiakov. Témou boli fašiangové zvyky v Trnovom a páračky. Žiaci privítali svoje staré mamy vo fašiangovo vyzdobenej triede. Aj samotní žiaci boli prezlečení za masky. Dozvedeli sa o tradičných trnovských pochúťkach - krúpna baba a iné, na ktorých si všetci s chuťou veselo zamaškrtili. Zároveň sa dozvedeli o technike páranie peria, pričom si mali možnosť to aj vyskúšať.
Popis k fotografiám vo Fotoalbume pripravila Erika Gjablová z 5. ročníka v rámci krúžku Žabiak
ŽILINA- MOJE MESTO MÁ 700 ROKOV
Naši žiaci V. a VI. ročníka ZŠ vytvorili knihu povestí: Čriepky z histórie. Na hodinách regionálnej výchovy tvorili povesti a príbehy, pričom za ich tvorivú prácu získali obidva žiacke kolektívy četné uznanie primátora Žiliny. Je to pekný darček nášmu 700- ročnému mestu. (Mgr. M. Petríková)
Zemiakové jedlá našich starých mám
Na hodinách regionálnej výchovy sme sa od pani učiteľky dozvedeli, že dôležitou súčasťou stravy našich predkov boli zemiaky. Tie sa cenili v našej dedine Trnové pre biologickú hodnotu a výživnosť. Dievčatá z V.A si chceli oprášiť recepty svojich starých mám, a tak sme sa zapojili do projektu Zemiakové jedlá našich starých mám.
Na hodine regionálnej výchovy varili lekvárové pirohy a šúľance. Šarlotka doniesla zemiaky, mak, lekvár, múku, vajcia, maslo a soľ. Pani učiteľka nás rozdelila do troch skupín:
- Šarlotka, Kristínka, Vanesa, Mária, a Lucka – pripravili šúľance
- Adela, Miška, Natálka – robili pirohy
- Emka, Timejka, Nikolka, Eliška – pripravili pirohy.
Základ cesta pre obidve jedlá boli zemiaky. Zemiaky sa uvarili a popučili. Pripravené zemiaky sa rozdelili do troch mís. Do pripravených zemiakov sa dalo jedno vajíčko, štipka soli, polohrubá múka a potom sa všetko niekoľkokrát premiešalo. Pirohy sme pripravili tak, že vyvaľkané a na kúsky pokrájané cesto sme naplnili lekvárom, obalili v múku a uvarili vo vriacej vode. Šúľance sme tvarovali ručne z kúskov cesta a varili ich vo vriacej vode. Prvá skupina pripravovala dva druhy posýpky – makovú a orechovú. Obidve jedlá sme posypali niektorou posýpkou a poliali rozpusteným maslom. Všetky „kuchárky“ ochutnali svoje dielo a ponúkali aj ostatných spolužiakov a pani učiteľky. Cez prestávku sme umyli riad a upratali kuchynku, za čo nás pani učiteľka odmenila pochvalou.
Zistili sme, že strava našich predkov bola pomerne jednoduchá, chudobná a skromná, ale zato výdatná. Veríme že aj recepty na šúľance a slivkové pirohy sa budú naďalej dediť s pokolenia na pokolenie a my mladí si ich budeme pripravovať v svojich domácnostiach a tak zachováme tradície našich predkov.
Spracovala: Monika Martinčová, VII.A.
Náštívili sme hasičov
Počas regionálnej výchovy sme vo februári 2016 navštívili trnovských hasičov. Veľmi sme sa na túto návštevu tešili. Pred Kultúrnym domom v Trnovom nás privítal Roman Huliak, člen DHZ. Presunuli sme sa do Siene slávy. Prvýkrát sme videli toľko krásnych pohárov, medailí, váz a rôznych ocenení. O niektorých sme sa dozvedeli aj ich pôvod, históriu. Cenné trofeje boli vystavené v sklenených vitrínach.
Pán Huliak nám stručne porozprával o bohatej histórii DHZ, o prvých požiaroch v Trnovom. Náš sprievodca nám ukázal aj starodávny hasičský odev, trubku, ktorou sa ohlasovali požiare v Trnovom. Chceli sme si na nej zatrúbiť, ale sme museli poriadne napnúť svoje pľúca. Jedine Frederikovi Fornerovi sa podarilo vylúdiť aj dlhý tón. Potom nám pán Huliak predviedol zástavu DHZ v Trnovom. Bola krásne vyšívaná, z nádherného červeného saténu. Z jednej strany bol sv. Florián - patrón hasičov a z druhej strany sv. Juraj. Pozreli sme si aj staré kroniky DHZ. Skoro každý z nás si tam niekoho príbuzného našiel. Po obhliadke Siene slávy sme sa presunuli k Hasičskej zbrojnici v Trnovom. Pozreli sme si interiér hasičského auta Iveco, príručné hadice, potrebné na hasenie požiarov. Dostali sme na hlavy prilby a stali sa z nás poriadni hasiči.
Roman Huliak bol dobrým spoločníkom. Odpovedal nám na viacero zvedavých otázok týkajúcich sa súčasných aktivít DHZ. Pýtali sme sa aj na kritériá vstupu detí do hasičského krúžku. Starí členovia DHZ by radi privítali vo svojom kruhu „mladú krv“, ktorá by nadviazala na ich bohaté úspechy.
Exkurzia sa nám veľmi páčila, pretože prostredie bolo veľmi zaujímavé, plné nádherných a cenných trofejí. Rozšírili sme si naše vedomosti o histórií a súčasnosti DHZ v Trnovom.
Verím, že ich úspechy budú pre nás veľkou motiváciou.
Spacovala: Erika Gjablová, V.A.
Viac fotografií je vo Fotoalbume