Do fotogalérie bol pridaný nový album Slávnostná ceremónia DofE 2024.
Slávnostná ceremónia DofE 2024
- 7
Slávnostné oceňovanie DofE
Dňa 8.10. sa v Sobášnom paláci v Bytči uskutočnilo slávnostné oceňovanie účastníkov študentského projektu Medzinárodná cena Vojvodu z Edinburghu (DofE).
Na slávnosti boli ocenení a vyznamenaní bronzovým odznakom a certifikátom aj naši minuloroční deviataci Kristínka Husárová a Lukáš Klučka. Tiež sme hrdí na našich bývalých žiakov Šimona Pekára a Michala Beňu, ktorí dosiahli striebornú úroveň v programe DofE.
Naša škola je jednou z dvoch základných škôl medzi strednými školami Žilinského samosprávneho kraja, ktoré sú zapojené do tohto projektu. DofE je rozvojový program pre každého vo veku 14 až 24 rokov. Ak chce mladý človek získať významné ocenenie Vojvodu z Edinburghu - DofE, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, zručnosť, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu s kamarátmi. Program plní na škole, v organizácii alebo online, svoje pokroky sleduje v online aplikácii a celú dobu ho podporuje mentor. Na záver získa odznak a medzinárodne uznávaný certifikát.
Viac fotografií nájdete vo FOTOALBUME.
Poďakovanie
Únia nevidiacich a slabozrakých ďakuje všetkým, ktorí finančne prispeli na zbierku Biela pastelka 2024.
Náučno - poznávacia exkurzia Praha
Žiaci 9.A nedávno absolvovali exkurziu do Prahy, kde navštívili množstvo zaujímavých miest. Začali na Petříne, kde okrem návštevy vyhliadkovej veže sa zabavili v zrkadlovom bludisku. Za zaujímavosť stála aj výmena stráže na Pražskom hrade. Cez Karlov most, Staromestské námestie zakončili prvý deň.
Druhý deň navštívili ZOO Praha,ktorá patrí medzi najkrajšie v okolí. Deň pokračoval cez Národné múzeum v Prahe, odkiaľ prešli Václavským námestím k Prašnej bráne.
Večernú Prahu si užili zo Stalinovskej vyhliadky,ktorá patrí k jedným z najkrajších pohľadov na mesto. Cestou navštívili Strelecký ostrov, pokračovali k Národnému divadlu a pozdĺž Vltavy cez historickú časť mesta si naposledy užili krásy Prahy.
BEH PRE NAJMENŠÍCH
Dňa 10. októbra 2024 sa v centre mesta Žilina konali bežecké preteky o pohár primátora. Žiaci predviedli skvelé výkony. Blahoželáme!
Výchovný koncert
Naši žiaci sa v pondelok 7. októbra zúčastnili výchovného koncertu o krásach Slovenska. Zaspievali sme si známe ľudové a muzikálové piesne a stihli sme si aj zatancovať.
ŠKD 1.A - Jeseň 2024
Do fotogalérie bol pridaný nový album ŠKD 1.A - Jeseň 2024.
30
Návšteva Mestskej knižnice
Žiaci tretieho ročníka na začiatku októbra navštívili Mestskú knižnicu v Žiline, kde sa zúčastnili podujatia Filip v jaskyni pokladov. Spoločne objavovali "poklady" šťastného a spokojného života - rozprávali sa o slobode, úcte k životu, rešpektovaní práv druhých aj o ochrane prírody.
Zábavná hodina matematiky
O tom, že aj na hodine matematiky sa môžu žiaci zabaviť, sa presvedčili žiaci 7.A. Hravou formou, pomocou lego stavebníc, sa zoznamovali s novým matematickým pojmom ZLOMOK.
Takáto hodina matematiky sa im veľmi páčila 😊
Viac fotografií nájdete vo FOTOALBUME.
Zábavná hodina matematiky v 7.A
Do fotogalérie bol pridaný nový album Zábavná hodina matematiky v 7.A.
6
Európska noc vedy 2024
Žiaci štvrtého, siedmeho a ôsmeho ročníka sa v piatok, 27. septembra, zúčastnili podujatia Európska noc vedy v OC Mirage a v Rosenfeldovom paláci.
Hlavný organizátor podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity - SOVVA, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, pripravili bohatý a maximálne pestrý program. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu boli deti v školskom veku, pričom dôraz bol kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.
18. ročník festivalu vychádzal z hlavnej témy – KOMPLEXITA! Hlavným cieľom bolo podnietiť najmä deti a mladých ľudí k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu formou jedinečných prednášok, stánkov, workshopov a mnohých ďalších aktivít, ktoré pre nich pripravili organizátori.
Viac fotografií nájdete vo FOTOALBUME.
Európska noc vedy 2024
Do fotogalérie bol pridaný nový album Európska noc vedy 2024.
7
Prezúvky do rannej ŠKD
Prosíme rodičov žiakov, ktorí navštevujú rannú ŠKD, aby si do rannej družiny priniesli prezúvky alebo návleky na topánky.
Ďakujeme.
Školský program ŠJ
- Aj naša škola je súčasťou projektu Európskej únie s názvom OVOCIE, ZELENINA, MLIEKO. Školský program majú aj žiaci, ktorí sa nestravujú. Kto má záujem, nech sa prihlási v kancelárii vedúcej školskej jedálne.
Návšteva u pani riaditeľky
Naši najmladší žiaci, prváčikovia, dnes spoločne s triednou pani učiteľkou, Máriou Hanzelovou, zavítali priamo do riaditeľne, kde peknou básničkou spríjemnili deň našej pani riaditeľke.
Vynovené basketbalové koše
Máme veľkú radosť z vynovených basketbalových košov. Dúfame, že tentokrát už vydržia a budú našim žiakom slúžiť veľmi dlhý čas. Poďakovanie patrí nášmu milému a vždy usmiatemu školníkovi, Peťovi Dišekovi.
Ešte stále máte možnosť prihlásiť sa
NÁBOR NOVÝCH ŠOŠONOV / ŠOŠONIEK
ŠPORTUJEME S RADOSŤOU
Oznam
Vážení rodičia,
v našej škole sme zaznamenali výskyt vší.
Prosíme rodičov, aby pedikulózu
(zavšivavenie) brali vážne, je to infekčné ochorenie a v prípade výskytu u dieťaťa musí rodič uskutočniť opatrenia:
- použiť vhodný prípravok na odstránenie vši vlasovej,
- rodič musí dieťa ponechať doma do úplného zlikvidovania vší,
- prevenciu treba urobiť aj u dospelých a blízkych, s ktorými sa dieťa dostalo do styku
- rodič je povinný priniesť potvrdenie od lekárky ,,Dieťa môže ísť do kolektívu, pedikulóza zlikvidovaná".
Informácia stiahnutá z internetu:
Voš detská
Zavšivenie (pedikulóza) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit voš detská (Pediculus capitis). Ide o nepríjemných cudzopasníkov, ktorí sa živia krvou hostiteľa, schopných parazitovať iba na človeku. Žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj napríklad v obočí, brade, fúzoch.
Samček dosahuje veľkosť 2 - 3 mm, samička 2,9 - 3,5 mm. Samičky, ktoré žijú priemerne 3 týždne, za život nakladú asi 100 - 140 vajíčok ku koreňom vlasov pevným, prakticky nerozpustným tmelom. Z vajíčok sa liahnu larvy (pri teplote 25 ˚C za 13 - 19 dní, pri teplote 30 ˚C za 7 - 14 dní). Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie.
Možná nákaza
Vši sa šíria hlavne pri priamom styku a zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne). Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je zavšivený človek.
V menšej miere sa nákaza prenáša aj prostredníctvom rôznych predmetov (hrebene, kefy, čiapky, šály, osobná a posteľná bielizeň). Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb v spoločných skrinkách, šatniach. Voš detská žije predovšetkým vo vlasoch detí, najčastejšie 2 až 12-ročných. Dôvodom pomerne ľahkého prenosu u detí tejto vekovej skupiny je často spoločná hra, pri ktorej sa deti dotýkajú hlavami.
Ďakujeme za pochopenie.