Materská škola
Stravovanie
Jedálny lístok MŠ: TU
č.účtu jedáleň: SK 03 5600 0000 0003 0381 8002
Odhlásiť dieťa zo stravy je rodič povinný deň vopred do 12,00 hod.
Prvý deň neprítomnosti po víkende a voľnom dni do 7,30 hod v danom dni, prípadne si prísť po neodhlásenú stravu na ten deň.
Zákonný zástupca dieťa zo stravovania odhlasuje pri chorobe, resp. z iného dôvodu telefonicky na číslo:
Školskej jedálne po 7.00hod - 7.30hod - 041 596 40 96
Akékoľvek požiadavky týkajúce sa stravovania, ako aj účtovania stravného, prosím oznámiť vedúcej školskej jedálne Ľ.Košťalovej
Telefonický kontakt: 596 40 96Stravné na školský rok 2022/2023 - prehľad nájdete v sekcii JEDÁLEŇ
Stravovanie v materskej škole
Platba za stravné sa uhrádza mesačne vopred, vždy do 28. dňa v mesiaci.
Spôsob úhrady - a) poštovou poukážkou
b) bankovým prevodom
c) inak
Pitný režim detí a mládeže
Dodržiavanie správneho pitného režimu je jednou z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu vovšetkých vekových kategóriách. Voda nie je živinou v pravom zmysle slova. Je skôr univerzálnym prostredím, v ktorom je rozpustené množstvo rozličných častíc a v ktorom prebiehajú procesy látkovej premeny organizmu. Potreba množstva vody sa s vekom mení úmerne s objemom vody v organizme. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kg hmotnosti, u batoľaťa 120 ml, 100 ml na kg u dieťaťa predškolského veku, 70 ml u dieťaťa v školskom veku a u dospelých je to cca 50 ml na kg hmotnosti za 24 hodín.
Vhodný nápoj na pravidelné pitie je taký, ktorý dobre hasí smäd, má dobré chuťové vlastnosti, podieľa sa na udržaní vodnej a elektrolytovej rovnováhy a má priaznivé biologické účinky. Takýmto kritériám najlepšie zodpovedá zdravotne bezchybná pitná voda, s optimálnym pomerom solí vápnika a horčíka. Pitná voda je najideálnejšou tekutinou na hasenie smädu. Voda z kontrolovaných verejných vodovodov na Slovensku má veľmi dobrú kvalitu. Vhodnou alternatívou môžu byť aj nesýtené vody z kvalitných prírodných prameňov, prípadne dojčenské vody. Nápojový lístok detí možno obohatiť o bylinkové a tmavé nesladené čaje, ovocné čaje a vodou riedené zeleninové a ovocné šťavy. Deti by nemali konzumovať nápoje studené alebo ľadovo vychladené.
Pri zaraďovaní nápojov do pitného režimu treba opatrne postupovať pri podávaní minerálnych vôd. Ako bežný nápoj nie je vhodné piť liečivé minerálne vody, ani vody s vysokým obsahom sodíka. Ovocné džúsy konzumujú najmä malé deti vo veľkých množstvách, aj keď môžu prispievať k vzniku obezity. Ovocné džúsy predstavujú dôležitý zdroj vitamínov a minerálnych látok, odporúča sa však podávať dojčatám maximálne 120 – 150 ml a starším deťom 350 ml džúsu denne.
K nápojom, ktorým sa treba vyhýbať, alebo ich konzumovať iba výnimočne, patria tie, ktoré majú vyšší obsah sodíka, nevyvážený pomer horčíka a draslíka, silne mineralizované, sýtené oxidom uhličitým. Úplne nevhodné pre deti sú rôzne sladené nápoje typu limonád, kolových nápojov, nápoje s prídavkom umelých sladidiel, obsahom chinínu alebo kofeínu. Tieto nápoje sú pre deti chuťovo atraktívne a veľmi obľúbené. Väčšina z nich však nemá žiadnu výživovú hodnotu a obsahujú značné množstvo cukru, čím zvyšujú celkový energetický príjem a prispievajú k vzniku nadhmotnosti a obezity. Najmä u detí a mládeže sladené nápoje často vytláčajú cennejšie zložky stravy, akými sú ovocie a zelenina.
Na úseku verejného zdravotníctva je upravené podávanie pitnej vody alebo výživovo hodnotných nápojov a pitie hygienicky vyhovujúcim spôsobom počas celého pobytu v zariadení iba u detí predškolského veku v zmysle § 8 ods. 2 písm. e) vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.
Pitný režim v podmienkach Materskej školy Trnové
· Dispenzor na pitnú vodu s bezpečnou prevádzkou pre deti
· Čaje v termo- nádobách
· Ovocné nápoje podľa jedálneho lístka – pestrá ponuka
· Mliečne nápoje podľa jedálneho lístka- pestrá ponuka
Pitný režim je zabezpečený počas celej prevádzky!