Technika hrou od základných škôl
Technika hrou od základných škôl
- 17.01.2024 13:39
- Technika hrou od základných škôl
V septembri 2018 sa naša škola prihlásila do projektu ,,Technika hrou od základných škôl“, ktorého garantom je Nadácia Voklswagen Slovakia a realizuje ho Trnavská univerzita pre učiteľov 1.stupňa. Našu školu spolu s ďalšími ZŠ zaradili do projektu, vďaka čomu môže získať nové pomôcky ako aj nápady na ich využitie na vyučovaní technických a prírodovedných predmetov na 1. stupni.
Základným zámerom projektu je rozvoj špecifického spôsobu premýšľania, ktorý je typický pre techniku a technológie. Súvisiacou praktickou činnosťou sa zároveň podporuje rozvoj manuálnych zručností, typických pre vzdelávaciu oblasť Človek a svet práce, ale aj výskumných činností prebiehajúcich vo vzdelávacej oblasti Človek a príroda.
Takto inovovaný prístup k technickému vzdelávaniu sa adekvátne prispôsobuje zmenám, ktoré nastali v oblasti techniky v dôsledku postupných zmien v ľudskej spoločnosti.
Projekt Technika hrou má ambície nielen v podpore rozvoja pracovného potenciálu ľudí, ale aj v selektívnej podpore potenciálu prirodzených technických talentov, čím si Slovensko vie zaručiť nielen dostatok zručnej pracovnej sily v technických odboroch, ale aj odborníkov, ktorí zabezpečia samotné napredovanie technického vývoja a výroby.
Čo začína hrou môže pri správnom pedagogickom vedení končiť inováciou, pričom najpodstatnejším prvkom pedagogického vedenia je podpora pocitu kompetentnosti, dôvery vo vlastné schopnosti. Mgr. G. Kulinová
Bližšie informácie : https://www.nadacia-volkswagen.sk/podporujeme/podpora-techniky/
V januári 2019 absolvovala pani učiteľka Gabriela Kulinová školenia z projektu Technika hrou od základných škôl v Ružomberku. Lektorky z Trnavskej univerzity účastníkom školenia priblížili inovatívne postupy pri vyučovaní prírodovedných a technických predmetov. Sami si mohli vyskúšať výskumné riešenie rôznych problémov týkajúcich sa skúmania prírodných javov či technických riešení problémov. Snažili sa stanoviť ciele skúmania, navrhovať postupy riešenia, vytvárať predpoklady a realizovať merania, či robiť vyhodnotenia a závery. Cieľom projektu je, aby takto získané skúsenosti využívali aj pri práci so žiakmi. Po úspešnom záverečnom pohovore s témou pripravenej výskumnej vyučovacej hodiny pani učiteľka získala pre školu nové pomôcky, ktoré môže využívať pri vyučovaní prírodovedy vo štvrtom ročníku.
Informácie získané na školeniach využíva pani učiteľka Kulinová pri práci s deťmi na hodinách prírodovedy a pracovného vyučovania. Pri riešení úloh pracujú žiaci s novými i staršími pomôckami. Pri pokusoch sa žiaci učia navrhovať postup, pomôcky, overujú predpoklady, riešia technické problémy. Vyskúšali si využitie jednoduchých strojov – páky, kladky, naklonenej roviny i ozubeného kolesa. Na pracovnom vyučovaní skúšali navrhnúť a zostrojiť z dostupných materiálov zdvíhacie mosty. Ako sa im v práci darí, si môžete prezrieť vo fotogalérii Fotoalbumu webovej stránky.
Viac fotografií vo Fotoalbume: TU
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články