PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVO
Milí žiaci,
v záujme ochrany zdravia sme sa zo dňa na deň ocitli izolovaní od okolitého sveta, vzdali sme sa bežných činností a osobného kontaktu s ostatnými ľuďmi. Takáto situácia je pre nás nová a extrémne náročná. Každý sa s ňou vyrovnávame inak.
Chcem vám preto pripomenúť, že aj v čase nutnosti obmedzenia osobných kontaktov som tu pre vás. Kontaktovať ma môžete cez EduPage alebo prostrednictvom e-mailu školského psychológa psycholog.zstrnove@gmail.com. E. ŠimulákováTLAČOVÁ SPRÁVA
Psychológovia budú na telefónnej linke pomáhať ľuďom
Žilina, 30. marca 2020 – Premôcť krízu s psychickým zvládaním aktuálnych udalostí v súvislosti s koronavírusom má za cieľ Centrum dobrovoľníckej psychologickej podpory, ktoré dnes otvorilo mesto Žilina. Vyše 20 psychológov bude na telefonickej linke poskytovať pomoc ľuďom v kríze. Služba bude bezplatne prístupná na telefónnom čísle: 0908 453 842 počas pracovných dní od 8.00 do 17.00 hod. pre všetkých obyvateľov Žiliny.
Súčasná situácia v súvislosti so šírením nového koronavírusu vystavuje ľudí podmienkam, na ktoré mnohí neboli zvyknutí. Prehlbuje sa sociálna izolácia, narúšajú sa medziľudské vzťahy, ľudia prichádzajú o ekonomické istotu a stabilitu, čo môže vyvolať pocity beznádeje, strachu. Dlhodobá psychická záťaž môže prerásť do úzkosti a depresií.
„Chceme byť nápomocní aj ľuďom, ktorí už možno nevedia, ako ďalej. Každý zvláda záťažové situácie inak a mnohí ľudia nemajú v týchto ťažkých časoch podporu rodiny či okolia. Ak sa cítia osamelo a beznádejne, doba, ktorú žijeme k ich psychickej pohode nijako neprispieva. Rozhodli sme sa preto podať pomocnú ruku všetkým, ktorí potrebujú povzbudenie a zriadili Centrum dobrovoľníckej psychologickej podpory. Verím, že jeho pomoc bude potrebovať čo najmenej ľudí, no bude vždy k dispozícii tým, ktorí ho potrebujú,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.
Odborné príspevky a rady na tému psychického zdravia v čase epidémie sú prístupné na stránke Ligy pre duševné zdravie: https://www.dusevnezdravie.sk/psychicke-zdravie-v-case-epidemie/.
Bezplatná psychologická pomoc TU KLIKNITE- https://koronavirus.zilina.sk/psychologicka-pomoc/
Vladimír Miškovčík, hovorca mesta
KONZULTAČNÉ HODINY
Termín konzultácie u školského psychológa je potrebné dohodnúť si vopred osobne alebo prostredníctvom e – mailu.
Čo je náplňou práce školskej psychologičky?
Ako školská psychologička som odborným zamestnancom školy. Mojou úlohou je poskytovať poradenské služby žiakom, ich zákonným zástupcom a učiteľom v oblasti výchovy, vzdelávania a osobnostného rozvoja.
Náplňou mojej práce je:
- vykonávanie orientačnej psychologickej diagnostiky (poznávanie osobnosti žiaka, jeho, schopností, atď.)
- vykonávanie individuálneho alebo skupinového psychologického poradenstva (formou konzultácii so žiakom, zákonným zástupcom žiaka, pedagogickým zamestnancom; formou prevencie alebo intervencie)
- vykonávanie psychologickej starostlivosti (pre žiakov s ťažkosťami v učení a v správaní, zdravotne znevýhodnených žiakov, žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a pre žiakov v krízovej životnej situácii
- zúčastňovanie sa zápisu žiakov do 1. ročníka (metodické usmerňovanie prípadných nedostatkov)
- spolupráca pri neformálnom vzdelávaní
- spolupráca s centrom pedagogicko – psychologicého poradenstva a prevencie
Môžeš ma vyhľadať, ak...
- ťa niečo trápi, a nevieš si s tým sám/a poradiť,
- prežívaš ťažké obdobie,
- máš pocit, že ti nič nevychádza a nič sa ti nedarí tak, ako by si chcel/a,
- máš pocit, že nie si dosť dobrý/á,
- máš problémy s učením a sústredením,
- tvoj/a spolužiak/čka priateľ/ka, kamarát/ka má problém, s ktorým by si jemu/ jej chcel pomôcť, no nevieš ako,
- Ťa trápi rodinná situácia alebo vzťahy so spolužiakmi a kamarátmi,
- si nezapadol/la do kolektívu v škole a cítiš sa osamelý/á,
- Ti niekto ubližuje,
- alebo sa chceš porozprávať o niečom inom čo, Ťa trápi.
Ako vyzerá spolupráca žiaka so školským psychológom?
Hlavným pracovným nástrojom psychológa je vzťah, ktorý je založený na dôvere. Takýto vzťah vzniká pomaly a vyžaduje si snahu oboch strán. Čo môžeš teda čakať, keď sa rozhodneš vyhľadať ma? Vždy Ťa vypočujem a pochopím, nikdy Ťa nesúdim a nehodnotím. Všetko, čo sa rozhodneš mi povedať zostane len medzi nami, to je pravidlo mlčanlivosti. Výnimkou sú situácie:
- ak Ti niekto ubližuje
- ak máš potrebu niekomu ubližovať
- ak máš potrebu ubližovať sebe
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie
www.vudpap.sk
koronavirus@vudpap.skPre rodičov, ktorí sú klientami Deského centra pre vzdelávanie a výskum a ISKY: 02 4488 1649 (pracovné dni od 9:30 do 14:30)
Bezplatná zelená VÚDPaP linka: 0800 864 833 (pracovné dni od 9:00 do 18:00)
Pre odbornú verejnosť – zamestnancov i riaditeľov CPPPaP a ČSPP: 0910 186 627 (pracovné dni od 9:00 do 17:00).
https://www.facebook.com/vudpap